Mydła Lebelle Soaps wytwarzane są w mydlarni prowadzonej przez małżeństwo Nicholasa i Lindę Lebelle. Firma działa we wsi Cochranville, w hrabstwie Chester (Pansylwania, USA). Jak na rzemieślniczą firmę przystało, mydło wytwarzane jest ręcznie w małych partiach, ze starannie dobranych składników.

lebelle-soaps-logo

Opakowanie i postać

Mydło pakowane jest w spore puszki o średnicy 10 cm i ma zwartą konsystencję. Jest twardsze niż mydło Proraso.

Lebelle Soaps Barbiere Italiano - wyrabianie piany
Lebelle Soaps Barbiere Italiano – wyrabianie piany

Skład

Niewiele mydłem ma tak prosty skład jak recenzowane Lebelle Soaps Barbiere Italiano. Prosty, ale coraz rzadziej spotykany, bo mamy do czynienia z mydłem opartym na łoju wołowym. Podstawą składu jest mydło potasowe z łoju wołowego, mydło sodowe z łoju wołowego, stearynian potasu, stearynian sodu, mydło potasowe oleju kokosowego, mydło sodowe oleju kokosowego, mydło potasowe oleju rycynowego, mydło sodowe oleju rycynowego. Skład uzupełnia gliceryna i mleczan sodu. Zapach zapewnia mieszanina substancji aromatycznych o nieujawnionym składzie.

Zapach

Są takie kosmetyki, przy których nie chce się analizować składu, bo pachną po prostu dobrze. Jak dla mnie, właśnie tak jest z zapachem Barbiere Italiano. To zupełnie inna bajka niż prosty, a może nawet prostacki migdałowy aromat, znany z Figaro czy Celli. Naturalny, przyjemny zapach mydła Lebelle wzbogacony został migdałami, nutą różaną, benzoiną i czarną porzeczką.  Efekt? Barbiere Italiano pachnie tak, jak powinien pachnieć elegancki salon włoskiego cyrulika. Wystarczy zamknąć oczy i jak na zawołanie pojawia się mistrz brzytwy w swym nienagannym, śnieżnobiałym fartuchu, wsuwający nam za kołnierz świeżo wykrochmalony, bawełniany ręcznik. Zastrzeżenia mam jedynie do intensywności aromatu i z tego powodu przyznaję ocenę 7/10.

Wyrabianie piany

Bez względu na to, czy mydło wyrabiamy w misce, na ręce czy na twarzy, błyskawicznie otrzymujemy dużą ilość kremowej, tłustej, aksamitnej i połyskliwej piany. Uwaga jednak na ilość wody! Jeśli się przedobrzy, piana potrafi zanikać i na trzecie przejście może jej zabraknąć. Ogólnie nie jest źle. Piana ma bardzo dobrą strukturę – jest kremowa i połyskująca. Moja ocena to 7/10. Punkty odejmuję za możliwość zanikania piany.

Golenie

Jako, że piana ma idealną konsystencję, nakładanie jej na twarz jest szybkie i bezproblemowe. Właściwości, takie jak poślizg oraz zmiękczanie zarostu, również mogą być wzorem dla innych producentów.  Skóra chroniona jest bardzo dobrze, również gdy kilkakrotnie przejeżdzamy ostrzem to samo miejsce. Dzięki tej właściwości możemy bezkarnie cyzelować trudniejsze do ogolenia miejsca. Piana jest trwała i nie wysycha, a swe właściwości zachowuje również po rozrzedzeniu wodą w drugim i trzecim przejściu.

Po goleniu

Mydło nie zawiera składników o intensywnym działaniu pielęgnacyjnym, ale i tak ma pozytywny wpływ na stan skóry, która po goleniu jest gładka i nie ma tendencji do przesuszania. Nie zaobserwowałem również jakichkolwiek reakcji alergicznych.

Skład

Najwyraźniej do opisania składu świetnego mydła nie zawsze trzeba się posiłkować Tablicą Mendelejewa. Mydlarze z Cochranville nie próbowali odkrywać Ameryki i użyli sprawdzonych, od lat stosowanych składników. Bazą są mydła powstałe w wyniku reakcji zmydlania wodorotlenkami potasu i sodu łoju wołowego, kwasu stearynowego, oleju kokosowego i oleju rycynowego. Poza aromatami mydło zawiera również glicerynę oraz mleczan sodu. Ten ostatni składnik odpowiedzialny jest za aktywne zmiękczanie zarostu.

Dostępność

Mydło można kupić w sklepie TVBShaving, która to firma jest oficjalnym europejskim dystrybutorem Lebelle Soaps. Puszka zawierająca 128 g (4,5 uncji) kosztuje 15€. Po doliczeniu kosztów transportu, przy zamówieniu na 3 szt., cena mydła w Polsce wynosi €19,21, czyli 77 zł. Zakładając zużycie na poziomie 1,2 g, otrzymujemy cenę golenia w wysokości 0,72 zł.

Podsumowanie i ocena

Golenie z użyciem recenzowanego mydła bliskie jest ideałowi. Rewelacyjny poślizg i bardzo dobra ochrona daje w efekcie gładkie i komfortowe golenie. Naprawdę nie ma się do czego przyczepić. Jedyne, co może sprawiać kłopot, to zanikająca piana w przypadku, gdy użyje się zbyt dużej ilości wody. No może jeszcze zapach… Jest  bardzo przyjemny, ale mógłby być jeszcze bardziej wysmakowany i co najważniejsze – bardziej intensywny. Cena mydła jest niestety bardzo wysoka, ale pamiętajmy, że dotyczy produktu wytwarzanego ręcznie w małych partiach z naturalnych składników i sprowadzanego zza oceanu.

Moja ocena: 8/10 (bardzo dobry produkt)

  • zapach: 7/10,
  • właściwości piany: 7/10,
  • golenie: 10/10,
  • odczucia po goleniu: 8/10
  • opłacalność: 7/10

Dodaj komentarz