Po długiej przerwie zaliczyłem ostatnio naprawdę solidne zacięcie. Wystarczyła chwila nieuwagi, aby brzytwa zostawiła po sobie krwawy ślad. Oczywiście taką pamiątkę można zdobyć również za pomocą maszynki z żyletką. W końcu chyba każdemu przytrafiają się zacięcia – zwykle są płytkie, ale czasem zdarzają się, tak jak w moim przypadku – głębsze.

Nasze działania mają na celu zmniejszenie krwawienia poprzez obkurczenie naczyń krwionośnych oraz przyśpieszenie powstawania zakrzepu. Czasem wystarczy przemyć skórę zimną wodą, aby krwawienie ustało.

Co robić z większymi krwawieniami? W moim przypadku zimna woda nie dała rady. Mogłem oczywiście po prostu ucisnąć ranę i poczekać kilka minut. Być może takie rozwiązanie byłoby właśnie najlepsze. Zdecydowałem się jednak sięgnąć po Proraso Gel Riparatore – preparat stworzony specjalnie z myślą o tamowaniu drobnych krwawień.

Opakowanie i postać

Ponieważ produkt nie jest przeznaczony do tamowania krwawienia z rany po urwaniu nogi, więc plastikowa, zakręcana tubka jest malutka, ale i tak wystarczy na wiele lat używania. Jak niemal wszystkie produkty marki Proraso, tubka zapakowana jest w estetycznie zaprojektowane, kartonowe pudełko.

Żel na skaleczenia Proraso Gel Riparatore
Żel na skaleczenia Proraso Gel Riparatore

W tubie znajduje się dość rzadki, przezroczysty żel.

Użycie

Najpierw ranę i jej okolice oczyściłem Octaniseptem. Następnie małą ilość żelu naniosłem na zranienie i przytrzymałem palcem przez ok. 20 sekund. Niestety, po chwili okazało się, że krwawienie nie ustało. Ponownie ucisnąłem ranę, aby choć na chwilę zmniejszyć ciśnienie krwi w pobliżu rany i szybko nałożyłem kolejną porcję żelu. Tym razem było dużo lepiej i krwawienie ustało. Tutaj uwaga: Nie należy przesadzać z ilością preparatu, ponieważ zamieni się on w białą, stałą substancję i będzie bardzo widoczny.

Aktywnym składnikiem żelu jest ałun, a fizyczny opatrunek tworzy zawarty  żel silikonowy. W zależności od wielkości zranienia, ciśnienia tętniczego oraz krzepliwości krwi, krwawienie wcześnie czy później ustanie. Żel Proraso jest zdecydowanie bardziej skuteczny niż zwyczajna kostka ałunu. Po pewnym czasie żel sam z siebie wykrusza się.

Żel na drobne skaleczenia Proraso Gel Riparatore
Żel na drobne skaleczenia Proraso Gel Riparatore

Metody alternatywne

Jeżeli nie mamy pod ręką żelu na skaleczenia Proraso, można spróbować zatamować krwawienie innymi metodami:

 • przyłożyć kostkę lodu, która efektywniej niż zimna woda schładza skaleczone miejsce, powodując obkurczanie naczyń krwionośnych;
 • przetrzeć skaleczenie ałunem, który nie tylko tamuje krwawienia, ale ma działanie antyseptyczne;
 • posmarować, a jeszcze lepiej przyłożyć wacik nasączony wyciągiem z oczaru wirginijskiego, który poza właściwościami ściągającymi (zmniejszającymi krwawienia) działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przyśpiesza gojenie się ran;
 • przycisnąć palcem skaleczone miejsce przez ok. 1 minutę;
 • posmarować ranę kroplami do oczu, np. Visine lub Berberil, zawierającymi chlorowodorek tetryzoliny – substancję zwężającą naczynia krwionośne;
 • zastosować preparat na katar np. Oxalin, Afrin, Otrivin, Xylometazolin, zawierający tak samo jak krople do oczu, substancję obkurczającą naczynia krwionośne – w tym przypadku chlorowodorek oksymetazoliny lub chlorowodorek ksylometazoliny.

Nie ma problemu, a nawet jest wskazane, by metody te stosować łącznie.

W przypadku większych zacięć, już po zatamowaniu krwawienia, można zastosować:

 • nowoczesny, niemal niewidoczny opatrunek 3M Nexcare, w postaci kropli lub sprayu;
 • użyć plastrów do zaopatrywania ran 3M Steri Strip;
 • profesjonalny środek do tamowania krwawień QuikClot (to żart, oczywiście).

Tak na marginesie musze dodać, że 3M to świetna firma. Chyba nigdy się nie zdarzyło, abym nie był zadowolony z użycia ich produktów.

Tamowanie drobnych krwawień
Tamowanie drobnych krwawień

Dostępność i cena

Stacjonarnie w Polsce nigdzie recenzowanego produktu nie widziałem. Na szczęście, bez najmniejszego problemu można go kupić w wielu sklepach internetowych. W Saluti.pl 10-militrowa tubka kosztuje 9 zł.

Podsumowanie i ocena

Żel na skaleczenia Proraso Gel Riparatore jest nieodzownym wyposażeniem każdej łazienki – nie tylko męskiej. Preparat jest bardzo prosty w użyciu i skuteczny w przypadku drobnych zacięć. Świetny produkt. Polecam!

Ten post ma 2 komentarzy

 1. wacek_1984

  Mam, używam coraz rzadziej(na szczęście :D). Świetny i niedrogi produkt. U mnie w przyborniku od dobrych 2lat i końca nie widać.

 2. polak maly

  Mam od trzech lat,naprawde skuteczny i tani srodek.

Dodaj komentarz