Producent mydła Mondial – firma PAB Srl, to ceniony, włoski producent pędzli i akcesoriów do golenia. Poza pędzlami asortyment zawiera również maszynki do golenia, stojaki, kremy i mydła do golenia oraz profesjonalne pędzle do makijażu. Firma działa od 1908 roku na przedmieściach Florencji we Włoszech.

Firma PAB Srl
Firma PAB Srl

Więcej informacji na temat firmy PAB można znaleźć na ich witrynie internetowej.

Opakowanie i postać

Produkt można kupić jako mały, 60-gramowy wkład, zawinięty w papier z naklejką. Samo mydło jest bardzo twarde, dobrze wysuszone. Nie ma mowy w formowaniu na zimno, ale po starciu, bez problemu można nim wypełnić dowolny tygiel. Dziwne, bo na stronie producenta można zamówić w drewnianym tyglu krem, ale nie twarde mydło.

Mondial Sapone da Barba "Bergamoto Neroli"
Mondial Sapone da Barba „Bergamoto Neroli”

Skład

Niestety, nie znalazłem składu recenzowanego mydła. Nie ma go na stronie producenta, ani w sklepach internetowych.

Analizując właściwości użytkowe, sądzę że jest to mydło nie bazujące na łoju, ale na kwasie stearynowym i oleju kokosowym zmydlonymi ługami potasowym i sodowym. Podejrzewam, że skład jest prosty, bez parabenów, SLS i innych polepszaczy.

Zapach

Zapach to mocna strona mydła Mondial Bergamotto Neroli. Jest delikatny, bardzo ładny, świeży. Być może tak właśnie pachnie każdy produkt Bergamotto Neroli? Nie wiem, bo to pierwszy tego typu aromat w moich rękach.
Oba olejki otrzymywane są ze skórek owoców cytrusowych. Poza przyjemnym, orzeźwiającym zapachem, mają działanie antyseptyczne, przeciwgrzybicze i dezodorujące. Tylko, że nie wiadomo, czy do nadania zapachu użyto naturalnych olejków, a po drugie jeśli nawet, to czy ich stężenie jest wystarczające do takiego działania.
Wolałbym, aby mydło pachniało mocniej i było dużo trwalsze. Po dwóch miesiącach przechowywania próbki w szczelnie zamkniętym opakowaniu, aromat kompletnie zniknął. Ze względu na małą intensywność aromatu, nie mogę przyznać wyższej noty niż 7/10.

Wyrabianie piany

Piana wyrabia się bez trudu – jest bardzo obfita i posiada bardzo dobrą konsystencję. Poza moim standardowym pędzlem Mühle Sophist Silvertip Badger, użyłem jeszcze mniejszego pędzla z borsuka oraz ze szczeciny. Bez względu na to którego pędzla używałem, wyrabianie przebiegało bez najmniejszych problemów. Piana niby „cacy”, ale podczas golenia miałem duże zastrzeżenia do otrzymywanego poślizgu. Dopiero gdy podczas wyrabiania zacząłem dodawać więcej wody niż zwykle, osiągałem zadowalający poślizg.

Golenie

Tak jak napisałem wyżej, przez pierwsze kilka dni podczas golenia mydłem Mondial nie byłem zadowolony z otrzymywanego poślizgu. Dodatkowo, po zgarnięciu piany poślizg błyskawicznie, całkowicie znikał, a piana miała tendencje do wysychania. Po zadbaniu o mocniejsze nawodnienie piany poślizg osiągnął poziom zadowalający, a piana przestała wysychać. Zarówno zmiękczanie zarostu, jak i amortyzację oceniam na poziomie tylko trochę powyżej poziomu przeciętnego. Doprowadzając pianę do optimum w ramach mych możliwości, komfort i efekty golenia nie osiągnęły wybitnego poziomu. Efektywność golenia oceniam na poziomie dobrym (6/10).

Po goleniu

Po goleniu skóra była nie była wysuszona, ale o nawilżeniu również nie ma mowy. Mydło jest bardzo delikatne i nie podrażnia. Właściwości pielęgnacyjne oceniam na poziomie lekko powyżej przeciętnej – 6/10.

Cena i dostępność

Wkład mydła o masie 60 g można nabyć w Polsce, w sklepie internetowym tradycyjnegolenie.pl, za 53 zł. Produkt jest bardzo wydajny. Podczas testów na jedno golenie zużywałem 0,6-0,8 g. Do obliczeń przyjmuję wartość 0,7 g. Przekłada się to na 0,53 zł za golenie. To wartość bardzo wysoka, przewyższająca wartość użytkową.

Podsumowanie i ocena

Mondial Sapone da Barba Bergamotto Neroli to całkiem niezłe mydło. Jego największe zalety to bardzo dobry zapach i łatwość wyrabiania piany. Niestety, pozostałe właściwości użytkowe nie są wybitne, a jedynie dobre lub bardzo dobre. Zwala z nóg wysoka cena mydła, która w przeliczeniu na jedno golenie wynosi 0,53 zł. Niemal za dwa razy mniej możemy skorzystać z rewelacyjnego Saponificio Veresino Dolomiti, a za niewiele wyższą sumę, ze wspaniałego Floris London. Dlatego, choć Mondial Bergamotto Neroli ma ciekawy zapach, trudno mi polecić zakup.

Moja ocena: 7/10 (bardzo dobry produkt)

 • zapach: 7/10,
 • właściwości piany: 8/10,
 • efektywność golenia: 6/10,
 • właściwości pielęgnacyjne: 6/10
 • opłacalność: 4/10

Ocena ogólna nie uwzględnia opłacalności, ani nie jest średnią poszczególnych ocen.

Punktacja: 1 – tragiczny, 2 – słaby, 3-4 – taki sobie, 5-6 – dobry, 7-8 bardzo dobry, 9 – niemal doskonały, 10 – wybitny

Ten post ma jeden komentarz

 1. Karlin

  W bardzo podobny sposób oceniam mydło Mondial Bergamotto Neroli.
  Bardzo podoba mi się jego zapach z dominującą nutą kwitnącej akacji i mniej wyczuwalną nutą jaśminu. Podejrzewam, że próbka którą otrzymałem od Mirka mogła być już trochę zwietrzała. Za zapach przyznałbym 8 pkt. pod warunkiem, że byłby bardziej intensywny.
  Za właściwości piany mydło Mondial Bergamotto Neroli otrzymuje ode mnie 10/10 pkt.
  W moim odczuciu piana jest rewelacyjna: kremowa, tłusta i obfita – bez problemu można uzyskać efekt brody świętego Mikołaja.
  Bardzo nietypowe w tym mydle jest to, że gdy naładuje się zbyt mało mydła na pędzel to i tak uzyska się bardzo obfitą pianę:
  – pierwsze przejście: broda świętego Mikołaja;
  – drugie przejście: broda świętego Mikołaja;
  – trzecie przejście: piana prześwituje przez skórę.
  Zgadzam się, że efektywność golenia nie stoi na najwyższym poziomie. Poślizg i amortyzacja są tylko odrobinę lepsze od przeciętnych – żyletka sprawia wrażenie bardziej agresywnej niż normalnie. Jednak rewelacyjna piana i dobry zapach powodują, że golenie jest bardzo przyjemne i z chęcią przy kolejnym sięga się po tytułowe mydło.
  Przeprowadziłem testy wydajnościowe mydła Mondial Bergamotto Neroli.
  Pianę wyrabiałem na twarzy pędzlem SOC borsuk. W czasie każdego golenia stosowałem trzy przejścia i poprawki.
  Nie żałowałem mydła – po pierwszych 8 goleniach piany w pędzlu zostawało jeszcze na dwa przejścia.
  Trzy ostatnie golenia – piany było mniej, brakowało jej na trzecie przejście i poprawki – ze względu na niewielką ilość mydła w tygielku nie udało mi się dobrze naładować pędzel.
  Wydajność mydła jest bardzo dobra: 6,8 gram wystarczyło na 11 goleń, tak więc średnio wychodzi 0,62 grama na jedno golenie.

Dodaj komentarz