Producentem mydła LEA Classic jest hiszpańska firma Lascaray S.A., która działa już od prawie 200 lat. Założona przez Juan Bernardo Lascaray’a spółka początkowo zajmowała się produkcją świec z łoju. Po trzydziestu latach, w nowej fabryce o nazwie “La Estrella Alavesa” (w skrócie LEA – w tłumaczeniu Gwiazda z Alavy) rozpoczyna się wytwarzanie świec ze stearyny i mydeł. W 1905 roku pożar niszczy fabrykę, ale już 2 lata później w odbudowanej fabryce właściciele zaczynają wytwarzać produkty z wykorzystaniem niemieckiej technologii.

W latach 20-tych firma odnosi duży sukces na rynku produktów do golenia, wprowadzając równocześnie markę Products LEA. Obecnie przedsiębiorstwo prowadzone jest przez szóste pokolenie właścicieli, a jego produkty popularne są nie tylko na rynku hiszpańskim, ale również w krajach całej Europy.

Opakowanie i konsystencja

Mydło jest ładnie zapakowane i od razu da się wyczuć, że to produkt z górnej półki. Po otwarciu pudełka jest jeszcze lepiej, bo oczom naszym ukazuje się bardzo starannie wykończony  tygielek, do którego produkcji wykorzystano egzotyczne drewno. Tygielek używam bardzo często przez wiele miesięcy i nie zaobserwowałem jakichkolwiek oznak jego zużycia – drewno nie chłonie wody i nie zmienia oryginalnej barwy. Mam kilka podobnych naczyń, jednak to z mydła LEA wyróżnia się pozytywnie, stwarzając wrażenie opakowania solidnego, mogącego wytrzymać wykorzystanie wielu wkładów.

Opakowanie (tygiel) mydła do golenia LEA Classic Crema De Afeitar
Opakowanie (tygiel) mydła do golenia LEA Classic Crema De Afeitar

Zapach

Mydło pachnie klasycznie, ale na szczęście nie tzw. „dziadkiem”. To elegancki, koloński aromat – mydlany, rześki i czysty, z wyraźnie wyczuwalnymi nutami cytrusowymi. Miłośnicy Warsa będą wniebowzięci. Jeśli chodzi o mnie, nie jestem wielkim fanem tego typu zapachów, ale przyznaję że może się podobać. Według producenta, aromat zawiera nuty mchu i drewna sandałowego. Przyznam się, że ja tego nie wyczuwam.

Skład

Skład mydła oparty jest zmydlonym łoju, co jest charakterystyczne dla produktów wyższej klasy. Mydło zawiera mydła: stearynian potasu, stearynian sodu, łój zmydlony wodorotlenkiem potasu, mydło potasowe oleju kokosowego, woda, łój zmydlony wodorotlenkiem sodu, mydło sodowe z oleju kokosowego. Poza wodą skład uzupełniają: gliceryna, lanolina, alantoina, alfa-bisabolol, mentol, dietanoloamid kwasów tłuszczowych z oleju kokosowego, tlenek tytanu, wodorotlenek potasu, wodorotlenek sodu, EDTA i sól tetrasodowa kwasu etidronowego. Za aromat odpowiedzialne są związki ukryte pod kryptonimem „Parfum” oraz limonen, hydroksycytronellal, salicylan benzylu i kumaryna.

Skład INCI: potassium stearate, sodium stearate, patassium tallowate, potassium cocoate, aqua, soduim tallowate, sodium cocoate, parfum, glycerin, lanolin, allantoin, bisabilol, menthol, cocamide dea, titanium dioxide, potassium hydroxide, limonene, hydroxycitronellal, benzyl salicylate, coumarin, tetrasodium edta, tetrasodium etidronate, sodium hydroxide.

Wyrabianie piany

Wyrabianie piany nie sprawiło mi większych problemów i udało się zrobić od razu dobrze. Trochę mnie to zdziwiło, bo to w końcu twarde mydło, które trzeba wyczuć. Owszem, nie jest to proces tak prosty, jak w przypadku liderów – Celli, D. R. Harrisa, Figaro czy Florisa, jednak przy odrobinę dłuższym ładowaniu pędzla można wyrobić wręcz wzorową pianę – gęstą, połyskliwą i kremową. Piana jest trwała.

Golenie

Mydło podczas golenie zachowuje się jak typowy produkt, którego skład opiera się na zmydlonym łoju. Gęsta piana bardzo dobrze amortyzuje cięcia ostrza. Poślizg również jest na wysokim poziomie. Proces golenia odbywa się komfortowo, a efekt bardzo zadowalający.

Po goleniu

Właściwości pielęgnacyjne mydła LEA Classic może nie są na poziomie Mitchell’s Wool Fat, ale to bezwzględnie najwyższa półka. Skóra po goleniu jest sprężysta i nie ma tendencji do wysuszania.

Cena i dostępność

Mydło dostępne jest w Polskiej dystrybucji. Wkład o masie 100 g kosztuje 30 zł, a ten sam produkt w drewnianym tyglu 80 zł. Produkt jest bardzo wydajny i jednorazowe zużycie na poziomie 0,6 g przekłada się na koszt w wysokości 0,18 zł. To bardzo dobra cena jak na twarde mydło, zawierające w składzie zmydlony łój.

Podsumowanie i ocena

Mydło LEA Classic to bezwzględnie produkt wysokiej klasy – daje gwarancję dokładnego i komfortowego golenia oraz pozostawia skórę po zabiegu w bardzo dobrym stanie. Nie jest najłatwiejsze w użyciu, ze względu na proces wyrabiania piany, ale bezwzględnie można to opanować. Zgodnie z nazwą, mydło pachnie klasycznie. Zapach nie porywa, ale jest całkowicie akceptowalny. Długo wahałem się, czy powinienem ocenić produkt na 6 czy 7 punktów. Moją ocenę obniża niezbyt odpowiadający mi zapach, ale z drugiej strony, doceniam pozostałe właściwości użytkowe. Zresztą – spójrzmy na wykres. Sześć punktów ma Figaro, a LEA choć tak się nie pieni, ale jest od niego lepsza. W tej kategorii cenowej (15-20 gr.) alternatywą może być Musgo Real. Jeżeli tylko zapach przypadnie użytkownikowi do gustu, mydło LEA Classic warte jest kupienia. Polecam.

Moja ocena: 7/10 (bardzo dobry produkt)

  • zapach: 4/10
  • właściwości piany: 8/10
  • efektywność golenia: 8/10
  • właściwości pielęgnacyjne: 9/10
  • opłacalność: 7/10

 

Ocena ogólna nie uwzględnia opłacalności, ani nie jest średnią poszczególnych ocen.

Punktacja: 0 – tragiczny, 1-2 – słaby, 3-4 – taki sobie, 5-6 – dobry, 7-8 bardzo dobry, 9 – niemal doskonały, 10 – wybitny

Dodaj komentarz