Założona w 1808 roku przez Georges Plisson, francuska fabryka pędzli do golenia jest najstarszym wytwórcą tych akcesoriów na świecie. Firma na przestrzeni wieków dostarczała swe wyroby wielu sławnym osobom. Jej klientami byli Napoleon Bonaparte, Charles De Gaulle i Pius XI.

Plisson - znak firmowy
Plisson – znak firmowy
Maszynka do golenia Plisson
Maszynka do golenia Plisson

Obecnie Plisson produkuje poza pędzlami maszynki do golenia, akcesoria oraz mydła. Produkty firmy Plisson są dopracowane w każdym szczególe – zarówno co do formy, jak i właściwości użytkowych. Przyznam się, że trafia do mnie koncepcja produktów Plisson. Są to rzeczy drogie, ale porządnie zrobione, w których forma nadąża za walorami użytkowymi. Wyobrażam sobie kupienie tak drogiego pędzla, w którym włosie oprawione jest w piękną metalową, pokrytą palladem, czy wykonaną z cennego drewna rączkę.

Marka Joris to nowoczesne wcielenie klasycznego brandu Plisson. Dla ścisłości trzeba dodać, że mydła do golenia wytwarzane są w Wielkiej Brytanii, najprawdopodobniej w zakładach Creightons Plc.

Opakowanie i konsystencja

Mydło opakowane jest w pudełko w kształcie walca, wykonane z impregnowanego kartonu. Pomysł trochę dziwny, ale trzeba przyznać, że dzięki temu oryginalny. Wieczko nie jest zbyt praktyczne, bo mydło trudno się otwiera. Szczerze mówiąc wolałbym, aby produkt umieszczony był w plastikowym, czy aluminiowym słoiku. Mydło jest twarde i nie nadaje się do formowania na zimno.

Opakowanie mydła Joris
Opakowanie mydła Joris

Zapach

Mydło pachnie bardzo delikatnie. Dość ładnie, trochę pudrowo, czyli moim guście. Pomimo tego, że kompozycję można zaliczyć do luksusowych, coś jednak jest w niej nie tak. Jakaś fałszywa nuta psuje obraz całości. Mimo to, gdyby aromat był bardziej zdecydowany, zapach oceniłbym na 6-7, ale w tej sytuacji, każda ocena ponad 5 byłaby na wyrost.

Składniki

Lista składników nie jest na szczęście długa. Podstawą są zmydlone zasadami sodową i potasową kwas palmitynowy oraz olej palmowy. Skład uzupełniają gliceryna, woda, aromat, kwas tłuszczowy z oleju palmowego, chlorek sodu (sól), barwnik CI 77891 (dwutlenek tytanu), pentate, EDTA (bufor) oraz pozostałe aromaty: cytral (zapach cytryny), eugenol (zapach goździków), aldehyd heksylocynamonowy (zapach goździków), limonen (zapach skórki cytrynowej), linalol (zapach konwalii). Niczego niepokojącego nie widać, jednak skład daleki jest od naturalnego.

Opakowanie mydła Joris
Opakowanie mydła Joris

Wyrabianie piany

Mydło całkiem nieźle ładuje się na pędzel. Wyrabianie piany wymaga użycia większej ilości wody, ale jak już się proporcje dobierze właściwie, powstała piana jest bardzo poprawna, gęsta i kremowa. Przyznam, że używając po raz pierwszy Jorisa, nie udało mi się dobrze wyrobić piany, jednak później wszystko było bez zarzutu.

Golenie

Podczas golenia mydło wykazuje się dobrymi właściwościami. Obfita piana mogłaby być jeszcze bardziej konkretna, ale i tak jest w porządku. Gdybym miał się czegoś czepiać, pewnie byłby to poślizg.

Po goleniu

Nie zaobserwowałem jakichkolwiek uczuleń i podrażnień. Skóra jest po goleniu jest gładka i przyzwoicie nawilżona. Nie jest to poziom Mitchell’s Woll Fat, ale jakiekolwiek pretensje byłyby nieuzasadnione.

Dostępność i cena

Mydło dostępne jest w Polsce w cenie 64 zł za opakowanie 100 g. Orientacyjny koszt jednego golenia wynosi 0,35 zł. W mojej ocenie, to zbyt wysoka cena, nawet uwzględniając dobrą wydajność. Ciekawostką jest mydło w komplecie z pięknym tyglem wykonanym z drewna tui w cenie 320 zł. Chociaż z drugiej strony, za 250 zł w Ikei pewnie można kupić komplet krzeseł.

Mydło Joris w tyglu z drewna tui
Mydło Joris w tyglu z drewna tui

Podsumowanie i ocena

Joris to bez wątpienia bardzo dobre mydło i z wyjątkiem zapachu, wybija się ponad przeciętność. Jednak zupełnie nie potrafię zrozumieć bardzo wysokiej ceny. Taniej można kupić choćby lepsze pod każdym względem Mitchell’s Wool Fat. Z powodu wysokiej ceny, nie mogę tego mydła z całym przekonaniem polecić, choć z drugiej strony, gdym dostał je w tyglu z drewna tui, zajmowałoby honorowe miejsce w łazience.

Moja ocena: 7/10

  • zapach: 5/10,
  • łatwość wyrabiania piany: 8/10,
  • trwałość piany: 8/10,
  • poślizg: 7/10,
  • właściwości pielęgnacyjne: 7/10,
  • opłacalność: 4/10

Ocena ogólna nie uwzględnia opłacalności, ani nie jest średnią poszczególnych ocen.

Zobacz jak produkt wypada na tle innych mydeł i kremów do golenia.

Punktacja: 0 – tragiczny, 1-2 – słaby, 3-4 – taki sobie, 5-6 – dobry, 7-8 bardzo dobry, 9 – niemal doskonały, 10 – wybitny

Dodaj komentarz